Kino Przyjazne Sensorycznie

Kino Przyjazne Sensorycznie informacja

23 października 2019 roku Chełmiński Dom Kultury został partnerem Fundacji Pomoc Autyzm w realizacji inicjatywy „Kina przyjaznego sensorycznie”. Od listopada w Kinoteatrze „Rondo” odbywać się będą specjalne, cykliczne projekcje, które pozwolą dzieciom i rodzicom, a także młodzieży i dorosłym z autyzmem cieszyć się filmową rozrywką.

Przyjazne sensorycznie pokazy filmowe uwzględniające specyficzne trudności osób ze spektrum autyzmu, są wspaniałą okazją do korzystania z oferty kulturalnej.

Na salach zostaną zapewnione odpowiednie warunki:

  • światła nie będą w pełni zgaszone, tylko przyciemnione;
  • dźwięk filmu zostanie przyciszony, by nie przeszkadzał osobom nadwrażliwym na dźwięki;
  • przed seansem nie będą wyświetlane reklamy;
  • sala nie będzie wypełniona całkowicie, co zapewni widzom dużo większą swobodę;
  • podczas seansów sensorycznych nie będzie obowiązywać zasada całkowitej ciszy;
  • wejście i wyjście na salę będzie odbywać się tą samą drogą, co zmniejszy lęk przed nowym miejscem oraz ułatwi poruszanie.


Od strony merytorycznej kino wspiera Katarzyna Pęczak – psycholog, psychoterapeuta i szkoleniowiec, która posiada doświadczenie w pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi osobami z autyzmem, a także z rodzicami osób z niepełnosprawnością. Z pasją działa na rzecz pozytywnego podejścia do osób z autyzmem i zwiększania rozumienia ich specyficznych potrzeb. Prowadzi stronę „Autypilot – podróże w świat osób z autyzmem”.

Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe.

Dla zorganizowanej grupy można zamówić pokaz przyjazny sensorycznie. Wystarczy zgłosić grupę i umówić termin oraz tytuł filmu.

Seans Filmu „Mój przyjaciel Ulfik” w niedzielę 29 marca o godzinie 14:00.